A Magyar Polgári Együttműködés Egyesület támogatásával a Homo Oecologicus Alapítvány és a Dobos C. József Vendéglátóipari Technikum és Szakképző Iskola „Korunk kihívásai” címmel oktatásfejlesztési-módszertani szakmai rendezvényt tartott november 24-én a vendéglátóipari technikum és szakképző iskola Huba utcai konferenciatermében.

A rendezvényen megjelenteket Juhász Zoltán, a BGSZC Dobos C. József Vendéglátóipari Technikum és Szakképző Iskola igazgatója köszöntötte. Nyitóbeszédében és szakmai prezentációjában a vendéglátóipari technikum és szakképző iskolát mutatta be, valamint a „Dobos Expo” elnevezésű pályaorientációs szakmai rendezvényre hívta fel a hallgatóság figyelmét.

Mint mondta, a vendéglátás az egyik legősibb szakma, a turizmus-vendéglátás, mint ágazat ma is rendkívül fontos gazdasági szektor. A munkaerőpiaci igények kielégítéséhez folyamatosan fejlődő, megújuló és minőségi szakképzésre, a duális képzés erősítésére van szükség. Mindennek egyik legnagyobb hagyománnyal és történelemmel rendelkező intézménye az 1895-ben alapított, mai nevén Dobos C. József Vendéglátóipari Technikum és Szakképző Iskola.

Az iskola a vendéglátóipari szakemberképzés egyik legnagyobb intézménye, ahol évente átlagosan ezer tanuló folytatja tanulmányait. Nevét a magyar szakács- és cukrászművészet hallhatatlan alakjáról, Dobos C. Józsefről kapta, aki megalkotta híres, mai napig létező tortáját.

Juhász Zoltán igazgató beszélt a nagy népszerűségnek örvendő „Dobos Expo” elnevezésű pályaorientációs szakmai rendezvényről. Elmondta, hogy november 21-25. közötti a nyílt napokon már több száz tanulót és azok szüleit fogadták az iskolában.

Dr. Szabó Tamás egyetemi adjunktus, a Homo Oecologicus Alapítvány kuratóriumi elnöke előadásában a Mátészalkai Tankerületben és a Nyírparasznyai Általános Iskolában megvalósított digitális oktatásfejlesztési projekt elért szakmai-kutatási eredményeit mutatta be, valamint azok további hasznosítási lehetőségeit a köznevelési és a szakképzési rendszerben.

A Homo Oecologicus Alapítvány 2021. április – 2022. április időszakban speciális digitális oktatás módszertani fejlesztési programot valósított meg a Mátészalkai Tankerületben található Nyírparasznyai Általános Iskolában. A projekt a Nemzeti Együttműködési Alap Társadalmi Felelősségvállalási Kollégiumának támogatásával valósult meg. Az alapítvány szakmai partnere a Tandem Humán Szolgáltató Egyesület volt.

Mint azt az előadásban hallhattuk, a projekt épített a különböző alternatív pedagógiai tapasztalatokra, a hatékony tanulásszervezési eljárásokra, a külső társadalmi és gazdasági környezet változásaira – így a COVID19 koronavírus járvány által eredményezett körülményekre. A fejlesztési program keretében önálló módszertani fejlesztési- valamint pilotprogramot valósítottak meg „Digitális felzárkózás, online tanoda- és távoktatás a hátrányos helyzetű térségekben, településeken” elnevezés alatt. Első lépésként elkészült a „Digitális fejlesztés módszertani programja” című szakmai anyag, amely tartalmazta a COVID-19 koronavírus járvány időszakában felértékelődött digitális közoktatási gyakorlattal kapcsolatos európai kitekintést, a digitális pedagógusi munkarend tapasztalatait, a digitális intézményfejlesztés célrendszerét és a szükséges humán kompetenciafejlesztés különböző elemeit. A szakmai módszertani anyag összeállítása jelentette a teljes fejlesztési projekt elméleti megalapozását.

Az alapítvány kuratóriumi elnöke elmondta, hogy a fejlesztési program egyik gyakorlati piloteleme a Mátészalkai Tankerületben működő Nyírparasznyai Általános Iskolában valósult meg. Az iskola kiválasztásánál kritérium volt, hogy hátrányos helyzetű térségben működjön – így esett a választás a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei kistelepülésre, Nyírparasznyára. Hozzátette: célként fogalmaztak meg egy digitális intézményfejlesztési tervet, valamint speciális digitális kompetenciafejlesztő képzés megvalósítását az iskolában oktató pedagógusok számára. A fejlesztési szükségletek minél kiterjedtebb megismerése érdekében komplex kutatásokat végeztek. Az egyik a Nyírparasznyai Általános Iskolába járó tanulók szüleinek digitális oktatással kapcsolatos véleményét feltáró kérdőíves kvantitatív kutatás volt, a másik az intézményvezetés és a pedagógusok nézőpontjait tartalmazó mélyinterjú és fókuszcsoportos beszélgetések.

2021 május-június során kérdőíves felmérést készítettek a nyírparasznyai iskolások szüleinek bevonásával, a COVID-19 koronavírus járvány időszakában bevezetett digitális oktatás során szerzett szülői tapasztalatokról. 2021. június 9-én intézményvezetői mélyinterjút, valamint pedagógusi (tanítói és tanári) továbbá szülői munkaközösségi tagokkal fókuszcsoportokat folytattak le. A téma itt is a pandémia miatt bevezetett digitális oktatás tapasztalatainak értékelése volt. A kvantitatív szülői felmérés, valamint a tantestülettel felvett kvalitatív interjúkon alapuló részletes kutatási leírások jelentették az alapját a 2021. novemberében a megtartott speciális digitális IKT kompetenciafejlesztésnek, melyet a Tandem Humán Szolgáltató Egyesület munkatársai tartottak a nyírparasznyai tantestület számára. A kutatások, illetve az online képzés alapján készült el a Nyírparasznyai Általános Iskola számára a Digitális Intézményi Stratégia.

Straub Zsolt köznevelési szakértő, az iskola szakmai igazgatóhelyettese, a fejlesztési projektben közreműködő Tandem Humán Szolgáltató Egyesület elnöke „A kutatási bázison kialakított digitális intézményfejlesztési stratégia és digitális kompetenciafejlesztés, Nyírparasznya” témában adott elő megosztva a jelenlévőkkel a kutatás fejlesztési tapasztalatait és azok további hasznosítási lehetőségeit a köznevelési és szakképzési rendszerekben.

Az előadásokat követően a megjelentek feltették kérdéseiket az előadóknak, a tanácskozás interaktív beszélgetéssel zárult.

mpee.hu