A Keresztény Értelmiségiek Szövetsége, a Magyar Polgári Együttműködés Egyesület és a Professzorok Batthyány Köre április 25-én az Uránia Nemzeti Filmszínházban mutatta be Az idők jelei program részeként megjelent Újra néven nevezzük című könyvet és dokumentumfilmet.

A megjelenteket Osztie Zoltán, Az idők jelei program megálmodója, a KÉSZ volt elnöke köszöntötte, majd a színpadra szólította Balog Zoltánt, hogy Az idők jelei vitairat-sorozat harmadik kötete és az azonos témában készült film bemutatóján tartsa meg beszédét.

Nagy szükség volna valóságos, a kormányt teljesítménye, Magyarországot helyzete és lehetőségei alapján megítélő diskurzusokra, mondta az emberi erőforrások minisztere, aki szerint jó lenne túljutni azon, hogy aki szimpatizál a kormánnyal, minden tagját „félistennek” tartja, aki pedig nem, úgy gondolja, hogy kizárólag „hülyék és gazemberek” vannak hatalmon.

Nemcsak azért hiányzik a valós diskurzus, mert vagy „rosszindulatú” vagy „szolgalelkű emberek”  értékelik a kormány munkáját, hanem mert többnyire csak szlogenek hangzanak el, és hiányzik a bírálat mögül a komoly, valóságos mércét állító munka, mondta a miniszter.

Balog Zoltán hozzátette: Az idők jelei kötetek szerzői elvégezték ezt a munkát. Nem hallgatják el kritikus mondataikat, de ezekből a bírálatokból „érezzük a József Attila-i mondatot: „Érted haragszom, nem ellened”. Megítélése szerint a 2018-as vitairat elmondja, mi várható ma el a közélet szereplőitől, az értelmiségtől, az egyházi közösségektől.

Megjegyezte: „kritikus szolidaritást várunk” azoktól is, akik a kormányon kívülről szemlélik és támogatják a kormány munkáját, és a kormányon belül is szükség van olyan emberekre, akik képesek a kritikus szolidaritásra.

A miniszter azt mondta: a kötet a négy sarkalatos erény – az igazságosság, a mértékletesség, az erősség és az okosság – alapján értékel. Ezeknek az erényeknek a gyakorlása pedig “nem egy különleges csoport hobbija”, hanem olyan egyetemes értékek, amelyeket mérceként lehet állítani a szakmai, a politikai világban, a magánéletben és a közösségek életében egyaránt – monda Balog Zoltán.

A miniszteri beszéd után a meghívottaknak levetítették Az idők jelei 2018. évi dokumentumfilmjét, ami már a helyszínen nagy sikert aratott.

A vetítést követően Osztie Zoltán színpadra szólította egy közös meghajlásra a filmben szereplőket, név szerint: Purszky Lillát, Rohonczi Viktóriát, Boros Ildikót, Felméry Lilit, Besenyei Pétert, Beran Ferencet, Csiszár Mátyást, Futsek Turán Somát, Gadácsi Lillát, György Attilát, György Idát, György Júliát, Hullán Lucát, Lőrincz Györgyöt, Sáhó Esztert, Tulipán Katalint, valamint Rujsz Edit koreográfust, Szögi László rendezőt és Krisztics Dezső kreatív producert.

A továbbiakban Osztie Zoltán, Az idők jelei program vezetője osztotta meg gondolatait a hallgatósággal.

Mint mondta, az elmúlt években a Keresztény Értelmiségiek Szövetsége, a Magyar Polgári Együttműködés Egyesület és a Professzorok Batthyány Körének közreműködésével, közel százan dolgoztak Az idők jelei vitairatokon, hogy keresztény alapokon elemezzék a magyar társadalom, a közélet és a politika helyzetét. Idén a  négy sarkalatos erényre, az igazságosságra, a mértékletességre, az erősségre és az okosságra építették munkájukat. A munka három részből áll: egy átfogó tanulmányból, amely a téma iránt érdeklődő, szűkebb körnek szól, egy filmből, amely könnyen érhető, képi megfogalmazása a tanulmány elméleti fejtegetéseinek, és egy tervezett konferenciából, fogalmazott Osztie Zoltán.

Az díszbemutató a könyv szerzőinek, illetve a műhelymunkákban résztvevőknek a meghajlásával zárult.

A könyv szerzői: Baritz Laura OP, Baticz Orsolya, Berán Ferenc, Bodonovich Jenő, Bodrogi Richárd, Borbás Zoltán, Borókai Gábor, Botos József, Botos Katalin, Cservák Csaba, Ferencz Orsolya, Fodor István, Frivaldszky Edit, Gróh Gáspár, Hajdu Edit, Hegedűs András, Hegyi László, Horkay-Hörcher Ferenc, Illés Boglárka, Józsa Judit, Kásler Miklós, Kathy Horváth Lajos, Király Miklós, Kiss Bertalan, Kucsera Tamás, Lakner Zoltán, Náray-Szabó Gábor, Nemes Csaba, Osztie Éva, Papp Miklós, Pásztélyi Zsolt, Sáhó Eszter, Szabó Kármen Ráhel OP, Szentpály-Juhász Miklós, Tokár János OFM, Tóth József, Záborszky Kálmán.

MTI nyomán
Fotó: Bartos Gyula