A Magyar Kormánytisztviselői Kar Zala Vármegyei Területi Elnökségének meghívására 2024. szeptember 25-én, a zalaegerszegi Megyeházán tartotta meg soron következő jogállami kerekasztal rendezvényét a Magyar Polgári Együttműködés Egyesület.
A rendezvényen dr. Sifter Rózsa, Zala vármegye főispánja köszöntő beszédében kiemelte, hogy az MKK nemcsak szakmai érdekképviseletet lát el, hanem aktívan részt vesz a jogalkotási folyamatokban, valamint az etikai szabályok megalkotásában és betartásában is. Emellett fontos szerepe van szakmai, kulturális és családi programok szervezésében. Külön hangsúlyozta, hogy az MKK egyik legfontosabb célja a kormánytisztviselői identitás erősítése és a hivatás presztízsének emelése. Ahogy fogalmazott, a nemzetükre és hivatásukra büszke, hazájukat szerető kormánytisztviselőkre van szükség Magyarország jövője szempontjából. Az MKK már több mint 72 ezer tagot számlál, és közös értékek mentén dolgozik azon, hogy meghatározó, szemléletformáló tényezővé váljon a magyar társadalomban.
Tordáné dr. Petneházy Judit, a Magyar Polgári Együttműködés Egyesület alelnöke beszédében felidézte a szervezet megalakulásának történetét. Elmondta, hogy 1995 szeptemberében az első Polgári Gondola dunai hajóút alkalmával mintegy nyolcvanan Mádl Ferenc vezetésével a polgári értékek felkarolása, támogatása mellett döntöttek. Az országos egyesület megalakítására a Pilvax kávéházban 1996. február végén került sor. Az egyesület az elkövetkező években, évtizedekben nagyon sok rendezvényt szervezett. A Jogállami kerekasztal eredetileg 2013-ban indult az új Alaptörvény megismertetésének céljával, és mára a határon túlra is eljutott. A rendezvénysorozat kezdetektől fogva nagy hangsúlyt fektet a jogállamiság fontosságának és a jogi intézmények működésének megértetésére.
Dr. Juhász Imre, az Alkotmánybíróság elnöke, az MPEE tagja az esemény egyik állandó résztvevője, aki rendszeresen tart előadást a jogállamiság nemzetközi és hazai vonatkozásairól. Az ELTE jogi karának tanára előadásában részletesen bemutatta az Európai Unió, az Európa Tanács és más nemzetközi szervezetek – így például az Európai Bizottság, a Velencei Bizottság, a Strasbourgi Bíróság és a Luxemburgi Bíróság – működését. Kitért arra is, hogy ezek a szervezetek milyen jogi gyakorlatot folytatnak a tagállamok, köztük Magyarország irányába a jogállamiság fenntartása érdekében. Külön felhívta a figyelmet a Magyarországgal szemben indított kötelezettségszegési eljárások hátterére, és ismertette az Alkotmánybíróság tevékenységét is.
A rendezvény különleges színfoltjaként Hűvösvölgyi Ildikó Kossuth-díjas színművész olvasta fel az Alaptörvény Preambulumát, majd Reményik Sándor verseit adta elő, ezzel is szimbolikus kapcsolatot teremtve a jog és a kultúra között.
Az ilyen események célja nemcsak a jogállamiság elveinek megértése, hanem annak bemutatása is, hogy a jogi keretek és a nemzeti értékek, hagyományok milyen szorosan kapcsolódnak egymáshoz. A rendezvény tehát nemcsak szakmai, hanem kulturális jelentőségű is volt, amely segítette a résztvevők jogtudatának és nemzeti identitásának elmélyítését.
mpee.hu