Magyar Polgári Együttműködés Egyesület

Bemutatkozik Dr. Horváth Ágnes, az MPEE új főtitkára

Az MPEE új elnökségének megalakulásával Dr. Horváth Ágnes vette át az egyesület főtitkári feladatait. Az ő irányításával és koordinációjával folytatódik az egyesület munkája, új lendületet és friss perspektívát hozva a közösség életébe. Ismerjék meg őt az alábbi bemutatkozásban!


Politikai szakértő, történész, egyetemi oktató vagyok. Tudományos minősítésemet a Kossuth Lajos Tudományegyetemen szereztem a történettudomány területén. Doctor Universitatis fokozatot 1989-ben a „Nőmozgalmak Magyarországon a dualizmus korszakában” című dolgozatommal, PhD fokozatot pedig 1996-ban a „Nők és a polgárosodás Magyarországon a dualizmus időszakában” című értekezésemmel értem el. Kutatási területeim közé tartoznak a választáskutatás, a polgárosodás, valamint a civil szféra történelmi és közpolitikai aspektusainak vizsgálata. Angolul és oroszul beszélek.


Számos szakmai továbbképzésben és tanulmányban vettem részt Magyarországon és külföldön, amelyek munkám szempontjából releváns területeken bővítették ismereteimet. A legfontosabbak közé tartozik a közéleti vezetőképzés (University of Michigan – Századvég), a regionális fejlesztési program (ITCB Consulting and Training Ltd.), a nemzetközi választásmenedzsment (Amerikai Politikatudományi Társaság, APSA, Washington, USA), valamint a demokrácia és választáskutatás (Demokrácia és Választáskutatási Központ, American University, Washington, DC, USA).


1987-ben kezdtem oktatói pályámat az egri Tanárképző Főiskola Társadalomtudományi Tanszékén, később a Történelem Tanszéken folytattam munkámat. 2001-től megszerveztem és vezettem a Politológia Tanszék tevékenységét. A tanítás életem meghatározó része, amelyben több éven át aktívan részt vettem. Fontosabb kurzusaim közé tartoztak a Rendszerváltások a XX. században, Magyarország története a XIX-XX. században, Kisebbségpolitika, Bevezetés a politikatudományba, Politikaelmélet, NGO-k működése és szerepe, Nők és a politika, Esélyegyenlőség az EU-ban, Nemzetközi politikai viszonyok és szervezetek, Globalizáció gazdasági és társadalmi hatásai, Tárgyalástechnika és konfliktuskezelés, valamint a Választások és választásmenedzsment.


Oktatásszervezői munkám fontos eredményként tartom számon, hogy közreműködésemmel Egerben magyar és angol nyelven, alapképzésben és mesterképzésben egyaránt sikerült akkreditáltatni a Nemzetközi Tanulmányok szakot, megszervezni a Politikai szakértő képzést, valamint az Ember és társadalom mesterszakot.

Különböző hazai és nemzetközi környezetekben szereztem vezetői tapasztalatokat, például nemzetközi igazgatóként az FCI-ben (Nemzetközi Postagalamb Szövetség), nemzetközi ügyekért felelős rektor-helyettesként és a Politológia Tanszék vezetőjeként az Eszterházy Károly Főiskolán, a Századvég Politikai Iskola Egri Tagozatának igazgatójaként, az Agria Közéleti Akadémia alapítójaként és vezetőjeként, valamint az Egri Páholy szervezőjeként és irányítójaként.


A felsőoktatás, kultúra, gazdaság és nemzetközi élet számos területén volt lehetőségem jelentős rendezvényeket lebonyolítani. Több mint 150 hazai konferenciát szerveztem, például Civil szervezetek a demokráciában (2002), Helyi demokrácia a nők közreműködésével (2002), valamint Phare-konferenciákat és Politológus Vándorgyűléseket. Számos országos versenyt is rendeztem, köztük a Fiatalok a nemzetközi kapcsolatokban című középiskolai és felsőoktatási tanulmányi versenyt, amelyet 2006-tól évente folyamatosan lebonyolítottam. Ezen kívül éves Junior Expo-kat is szerveztem 2010-től kezdődően, amelyek a fiatal vállalkozók bemutatkozását és mentorálását célozták.


Nemzetközi konferenciák és rendezvények szervezésében is részt vettem:


2015-től a rendezvények szervezéséhez nemzetközi konferenciák is kapcsolódtak, az elmúlt 10 év során több mint 100 konferenciát szerveztünk. Az FCI keretében megvalósult regionális konferenciák és tanácskozások közül kiemelhetők a következők: 2018-ban Tavira (Portugália) 12 ország részvételével, ugyanebben az évben Lajosmizse (Magyarország) 14 országgal; 2019-ben Brassó (Románia) 18 ország képviselőivel, illetve Moszkva (Oroszország) 6 ország részvételével; 2020-ban pedig Katar 18 ország delegáltjaival. 


A kongresszusok szervezése során kiemelt események voltak a 2020-as FCI Rendkívüli Kongresszus 42 ország részvételével, a 2021-es FCI Kongresszus 37 országgal, valamint a Grand Prix telepek tanácskozása ugyanebben az évben 16 ország képviseletével, a 2024-es FCI Kongresszus 52 ország részvételével.


Büszke vagyok tanítványaim sikereire az élet különböző területein.


Különösen öröm számomra, hogy gyermekeim, Gábor (33) és Zsófi (27), azt a munkát végzik, amit szeretnek, és magas színvonalon művelnek. Párommal közösen szenvedélyünk a közösségépítés és a tehetséges fiatalok támogatása.


Hálás vagyok, hogy olyan közösségek tagja lehetek, amelyek értékei számomra meghatározóak. Hiszem, hogy főtitkárként szolgálni tudom az MPEE küldetését.