Magyar Polgári Együttműködés Egyesület

Az amerikai elnökválasztás tétje

A Magyar Polgári Együttműködés Egyesület a „Korunk kihívásai” programsorozata keretében szervezte meg „Az amerikai elnökválasztás tétje” című kerekasztal-beszélgetést, amelyre október 29-én, kedden került sor a Pesti Vármegyeháza Dísztermében.


A megjelenteket Győri Enikő, a Magyar Polgári Együttműködés Egyesület elnöke köszöntötte. Beszédében kiemelte, hogy az egyesület rendezvényein többek között olyan kérdéseket is kívánnak megvitatni, amelyek társadalmi aggodalmat keltenek, hogy ezzel elősegítsék ezen jelenségek megértését. Mint mondta, számos kérés érkezett hozzá, hogy az egyesület foglalkozzon az amerikai elnökválasztás tétjével, hiszen nemcsak Magyarországon, hanem világszerte komoly és pozitív várakozások övezik az eseményt. A választások előtti napokban különösen időszerű ennek megvitatása.


A felkért előadók – Ugrósdy Márton, a Miniszterelnöki Kabinetiroda helyettes államtitkára; Ernyei Magor, az Alapjogokért Központ nemzetközi igazgatója; valamint az esemény vitavezetője, Csizmazia Gábor, a John Lukács Intézet tudományos munkatársa – az alábbi kérdésekre keresték a választ: melyek a legfontosabb tudnivalók az amerikai választásokkal kapcsolatban, hogyan zajlanak a választási előkészületek, milyen események befolyásolhatják a választás kimenetelét, milyen eredményekre számíthatnak az amerikai választópolgárok, illetve milyen hatással lehetnek a választások eredményei az európai polgárok mindennapjaira.


Ugrósdy Márton, a Miniszterelnöki Kabinetiroda helyettes államtitkára a kerekasztal-beszélgetésen kifejezte reményét, hogy Magyarország az új amerikai elnökkel kölcsönös tiszteleten alapuló együttműködést alakíthat ki. Véleménye szerint Trump győzelme felrázná Európát, és önvizsgálatra ösztönözné a kontinenst, hogy meghatározza, merre tart és milyen célokat kíván elérni.


Ernyei Magor, az Alapjogokért Központ nemzetközi igazgatója azt emelte ki, hogy az első Trump-kormányzat idején az Egyesült Államok nem az Európai Unióval, hanem az egyes tagállamokkal tárgyalt, lehetőséget, együttműködést biztosítva számukra. Ezzel szemben a demokrata kormányzat idején a politikai üzengetésen volt a hangsúly – tette hozzá.. Vissza kell állítani a tiszteleten alapuló kapcsolatokat – mondta.


Az értékrendek összecsapása zajlik az Egyesült Államokban, és az határozza meg Európa jövőjét, hogy melyik értékrend nyer – mondta Vincze Máté, a Kulturális és Innovációs Minisztérium közgyűjteményekért és kulturális fejlesztésekért felelős helyettes államtitkára.


A választás eredménye, az értékrendek harcának kimenetele Magyarországra is hatást gyakorol majd. Az is eldől, hogy Magyarország egy lehetőséget és egy szövetségest

kap vagy a globalizmus győzelmével Magyarországra extra nagy nyomás nehezedik majd – mondta Vincze Máté.


A politikus arra is kitért, hogy az amerikai elnökválasztás fontos tétje a gazdaság. Értékelése szerint az Egyesült Államokban felnőtt az első olyan generáció, amely úgy érzi, hogy hiába dolgozik, mégsem boldogul. Ez pedig ellentétes az amerikai álommal – jegyezte meg.


Donald Trump republikánus elnökjelölt éppen azt ígéri, hogy újra naggyá teszi az Egyesült Államokat, felépíti a protekcionista amerikai ipart, új munkahelyeket teremt – közölte. Hozzátette, hogy az emberekben megvan az az érzés, hogy ez a folyamat elindult az első Trump-elnökség alatt.


Trump azt ígéri, hogy újra él az erős, magabiztos Egyesült Államok, az amerikai álom, Kamala Harris demokrata elnökjelölt pedig azt mondja a választóknak, hogy bár eddig alelnök volt, elnökként másképp csinálja a továbbiakban – összegezte a kampányt a helyettes államtitkár.


Magyarországnak ebben a koordinátarendszerben kell majd megtalálnia a helyét november 5-ei elnökválasztás után – hangsúlyozta.


A felszólalók egyetértettek abban, hogy az amerikai elnökválasztás tétje rendkívül jelentős, hiszen az eredmény alapvetően befolyásolja Európa jövőjét.


MPEE/MTI