A Szent István 2025 tematikus programsorozathoz csatlakozott a nemzet történelmi fővárosa, Székesfehérvár is, amelyet az államalapítás 1025. évfordulója tiszteletére, István király örökségének méltó ápolására indított el a Magyar Polgári Együttműködés Egyesület és az Emberi Méltóság Tanácsa Egyesület. Az erről szóló megállapodást július 6-án a Nemzeti Emlékhelyen rendezett sajtónyilvános eseményen írták alá a felek.

A Magyar Polgári Együttműködés Egyesület és az Emberi Méltóság Tanácsa Egyesület még 2020-ban ötéves programsorozatot hirdetett Szent István 2025 néven, az államalapítás 1025. évfordulójára készülve. A kezdeményezés legfőbb célja államalapító magyar királyunk teljes szellemi örökségének újra felfedezése azzal a szándékkal, hogy a nemzeti önbecsülésre, a tudásszomjra és a magyarság valós történetének bemutatására irányuló törekvések egyesüljenek.

Székesfehérvár Közgyűlése június 24-i ülésén döntött úgy, hogy a város csatlakozik a programsorozathoz, és közösen dolgozik a kezdeményezőkkel a programsorozat megvalósításában. A szervezők kiállításokat, kulturális rendezvényeket, tudományos konferenciákat rendeznek a Kárpát-medencében.

Az erről szóló együttműködési megállapodást Gellén Márton, a Magyar Polgári Együttműködés Egyesület főtitkár alelnöke, Lomnici Zoltán, az Emberi Méltóság Tanácsának elnöke és Cser-Palkovics András, Székesfehérvár Megyei Jogú Város polgármestere írták alá szerdán délután a Nemzeti Emlékhelyen.

Székesfehérvár polgármestere, Cser-Palkovics András házigazdaként köszöntötte a megjelenteket, majd beszédében kiemelte, nagy örömmel fogadta a megkeresést, hogy Fehérvár is csatlakozzon az átfogó kezdeményezéshez. Emlékeztetett arra, hogy közel tíz évvel ezelőtt, a 2013-as Szent István Emlékév is igazi közösségszervező erővel bírt, amely intézmények, közösségek, magánszemélyek összefogásával valósult meg, így minden bizonnyal az államalapítás 1025. évfordulója alkalmával sem lesz másként. A fehérvári polgárok ismét egy emberként fognak megmozdulni és kivenni a részüket a felkészülésből és a végrehajtásból egyaránt. Hozzátette, hogy a társadalmi támogatottságot jól mutatja, hogy a Királyok és Szentek – Az Árpádok kora kiállítása közelít a 35 000 látogatóhoz.

Lomnici Zoltán, az Emberi Méltóság Tanácsának elnöke beszédében kiemelte Székesfehérvár jelentőségét a programsorozatban, mint mondta Szent István idején az ország fővárosa volt, és a legjobban kötődik az államalapító életéhez. Az együttműködés legfontosabb célja, hogy a Szent István-napi ünnepkörben Budapest és Debrecen mellett Székesfehérvár is megfelelő szerepet kapjon. Fontos, hogy Székesfehérvár városa elnyerje azt a méltó rangot, ami mindenképpen megilleti, és ami egy kissé a háttérbe szorult az elmúlt években.

Hangsúlyozni kell, hogy az államalapítás Szent királyunk műve, ebben központi szerepe volt Fehérvárnak. Ezt nekünk kötelességünk tudomásul venni, és ennek megfelelően átalakítani az ünnepkört úgy, hogy abban a városnak megfelelő szerepe legyen fogalmazott Lomnici Zoltán.

Gellén Márton, a Magyar Polgári Együttműködés Egyesület főtitkár alelnöke nyilatkozatában az 1996-ban, Mádl Ferenc jogtudós, volt köztársasági elnök által életre hívott szervezet céljait emelte ki, amelyek harmonizálnak a Szent István 2025 programsorozat missziójával. Mint mondta, a Szent István 2025 programsorozat lehetőséget teremt a régi magyar értékek megőrzésére és aktualizálására is: értelmezhetjük, elemezhetjük a Szent István-i örökség különböző aspektusait, többek között az uralkodó intelmeit, vagy akár a királyi vármegye kérdését is. A mostani rendezvénysorozat minderre lehetőséget fog adni, tette hozzá a főtitkár alelnök. Mint mondta, ebben a munkában szívesen és köszönettel vállal szerepet az egyesület. Gellén Márton köszönetét fejezte ki Székesfehérvár polgármesternek és a városnak, hogy befogadta a kezdeményezést.

A hozzászólásokat követően került sor az együttműködési megállapodás ünnepélyes aláírásra, majd Pokrovenszki Krisztián a Szent István Király Múzeum igazgatója vezette körbe a meghívottakat a Nemzeti Emlékhelyen.
mpee.hu