Azok vagyunk, akik még nem adták fel, hogy Európa az legyen, amit mi is ezer évig építettünk – mondta Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere október 10-én, kedden Budapesten, amikor a rendezvényt szervező Magyar Polgári Együttműködés Egyesület elnökeként felszólalt az idei Polgári Gondola rendezvényen.
További lényegi elemként említette a jogállamot, a szabadságot és a biztonságot, és a migránsválságot példaként hozva azt emelte ki, hogy e három utóbbi tényező „sajátos viszonya” határozza meg Európa sorsát.
Ez a három dolog egymás nélkül nem létezhet – jegyezte meg, hozzátéve, ha – mint ez két éve Németországban történt – a jogállamot feladjuk, veszélybe kerül a biztonság is, meg a szabadság is”, merthogy ma Nyugat-Európában azt látni, hogy „a polgárok szabadságát a biztonság érdekében korlátozni kell, mert a jogállam számos területen megszűnt”.
Balog Zoltán arról beszélt, hogy szemben a „mindenfajta megbízók által fejbujtott és látszólag öntevékeny” álcivilekkel, ez az egyesület egy önszerveződő polgári közösség. Hangsúlyozta: „nem a kormánynak vannak civil vagy polgári szervezetei, hanem a Magyar Polgári Együttműködés Egyesületnek van kormánya”.
Büszkén vállaljuk azt, hogy ezt a kormányt támogatjuk, és azt is büszkén vállaljuk, hogy vannak saját gondolataink – fogalmazott, hozzátéve, ez utóbbiak nem minden esetben esnek egybe a kormányzat szándékaival.
Nyilvánvalóan egy komoly vitát vált ki Európában, mikor egy nemzet, egy ország bizonyos nézeteket megvall, és ezeket megpróbálja elfogadtatni vagy elmagyarázni – tette hozzá, jelezve, napjaink európai vitája arról szól, hogy „milyen Európát akarunk”.
A követendő elvek közé sorolva a polgárközeliséget, hogy érvényesüljön a demokrácia, olyan Európát, „ahol a jogállamiság elve az unióra is érvényes, nem csak a tagállamokon kérik számon”, ahol egyenlők a tagállamok, valóban működik a szubszidiaritás, tényleg meghallgatják a nemzeti parlamenteket, a polgári kezdeményezéseknek pedig „van helye és értelme”.
Forrás: MTI
Fotó: Bartos Gyula