Kárpátalján bensőséges ünnepség közepette adták át március 24-én, szombaton a szórványban élő magyarok egyik legfontosabb közösségi terét, a Rahói Magyar Házat, amelyet a római katolikus templom mellett álló plébánia épületének ráépítésével, egy második szint megépítésével alakítottak ki.
A 120 fős díszterem mellett számítógépes szaktanterem, konyha és néhány vendégszoba is helyet kapott. A magyar kormány több mint 80 millió forinttal támogatta a terv megvalósítását.
Az átadási ünnepség a római katolikus templomban ökumenikus istentisztelettel vette kezdetét, amelyet Majnek Antal a munkácsi római katolikus egyházmegye püspöke, László Károly Técső református lelkipásztora, Mikulyák László rahói és Béres István aknaszlatinai plébánosok vezettek.
A Rahói Magyar Ház bejáratánál a nemzetiszínű szalagot Grezsa István kormánybiztos és Mikulyák László atya vágta át. Az épület megszentelése után az ünnepség a zsúfolásig megtelt nagyteremben folytatódott.
Összefogással mindent el tudunk érni itt, a Kárpát-medencében, mutatott rá beszédében Grezsa István kormánybiztos. Nemzeti identitásunk megőrzésével és a keresztény hitünk megtartásával van esély arra, hogy a magyar szó megmaradjon a Tisza forrásvidékén. Ebben a legsanyarúbb sorsú magyar nemzetrész, a kárpátaljai mostanság jó példát mutat.
A Rahói Magyar Ház avatóünnepségén a Magyar Polgári Együttműködés Egyesület küldöttségének tagjaként fellépett Posta Victor, a Madách Színház művésze, majd Tordáné Petneházy Judit, az MPEE alelnöke átadta a budapesti „Szeretlek Kárpátalja II.” jótékonysági gálaesten befolyt összeget. A Rahói Magyar Ház és a Tegyünk a Leukémiás Gyermekekért és Betegekért Közhasznú Alapítvány részére a helyszínen 550 ezer forintot ajánlottak fel a támogatók.
Deszk és Budapest Lipótváros V. ker. küldöttsége, mint a magyarországi testvérvárosok köszöntötték a jelenlévőket. Vajda Sándorné V. kerületi önkormányzati képviselő ünnepélyesen átadta ajándékát, a Szent korona című szobrot, amelye Józsa Judit kerámiaművész készített.
Az ünnepi műsorban felléptek a Rahói Magyar Óvoda gyermekei, a Rahói Magyar Iskola, majd a vasárnapi iskola tanulói. A Retro asszonykórus műsorát a Havasi Gyopár tánccsoport követte.
A Rahói Magyar Óvodába jelenleg ötven, a Rahói Magyar Iskola 1–5. osztályába összesen harminc gyermek jár. A fiatalok körében igencsak népszerű a vasárnapi iskola, illetve a Petőfi Sándor program keretében ide kihelyezett ösztöndíjasok által szervezett foglalkozások.
Tisztelt Honfitársaim! Minden évben ezen a napon piros-fehér-zöld kokárdák nyílnak szerte mindenhol, ahol magyarok élnek. Hirdetik, hogy büszkén és emelt…
Nagy örömmel megívjuk Önöket Vincze Loránt (FUEN elnök, az Európai Parlament európai polgári kezdeményezésekért felelős jelentéstevője) online előadására! Az előadás…