A polgár egyik legfontosabb tulajdonsága a reflexióképesség, és hogy van egy olyan mércéje, amit nem állítgat – hangsúlyozta Balog Zoltán, a Magyar Polgári Együttműködés Egyesület Polgári Gondolájának huszadik alkalommal 2015. október 6-án, szombaton megrendezett budapesti tanácskozásán. Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere, egyben a szervezet elnöke az eseményen elmondta: elkészült az Idők jelei című tanulmánygyűjtemény, amelyben a polgári kormány elmúlt öt esztendejét tekintik át „önkritikusan, kritikusan és egy kritikus szolidaritással”.

Martonyi János – aki korábban a szervezet elnöke volt – azt mondta, a kilencvenes évek közepén létrehozott egyesület alapításának konkrét célja “ma már nem időszerű”, hiszen ez az volt, hogy elősegítsék a polgári oldal – mára megvalósult – politikai egységének megteremtését. Másik célként a polgári értékek politikába, közéletbe, mindennapi életbe való bevitelét említette.

A polgár tudja, hogy “nincs igazán egyéni identitás, nem találhatja meg igazán önnön magát közösségi identitás nélkül” – jelentette ki.

Martonyi János hangsúlyozta, működésük húsz esztendejét végigkísérte és a következő időre is meghatározó lesz az a gondolat, hogy “a polgár nem egy különleges társadalmi csoport, nem egy kivételezett, jobb helyzetben lévő réteg; pont ellenkezőleg: polgárok vagyunk mindannyian, ha így akarjuk”.

Granasztói György korábbi elnök azt idézte fel: a szervezet története egyben az országban lezajlott változásokat is érdekesen, markánsan tükrözik, s megemlékezett az egyesület első elnökéről, Mádl Ferenc későbbi köztársasági elnökről. Kiemelte: a szervezet „kitartó tagsága” pedig akár egy szép számúra duzzadt baráti körnek is nevezhető, amelynek egyik leglátványosabb hagyománya ez a rendezvény.

A mintegy három órán keresztül tartó tanácskozás körülbelül 300 résztvevője a polgári gondolat múltját és jövőjét tekinti át a Budapest konferenciahajón, a Dunán.

Forrás: MTI, Fotó: Bartos Gyula