A Magyar Polgári Együttműködés Egyesület 1996-ban alakult a polgári, nemzeti és keresztény közéleti erők összefogása, a polgári értékek, erények megóvása és országos kiterjesztése célkitűzésével. Az egyesület számos fontos és időszerű témában szervez társadalmi és szakmai egyeztetést, vitafórumot, kulturális eseményt, országos és határon túli rendezvénysorozatot a kitűzött célok és a polgári gondolkodás kultúrájának ápolása érdekében.
A Keresztény Értelmiségiek Szövetsége (KÉSZ), a Magyar Polgári Együttműködés Egyesület (MPEE) és a Professzorok Batthyány Köre június 14-én a kecskeméti Piarista Gimnázium dísztermében rendezett fórumon mutatta be az „Az idők jelei” című vitaanyagot az érdeklődőknek. Az rendezvényen Borbás Zoltán, a Kaposvári Egyetem kancellárja és Náray-Szabó Gábor egyetemi tanár tartott előadást.
Majdnem húsz évvel a Magyar Katolikus Püspöki Kar körlevele, az „Igazságosabb és testvériesebb világot!”, tíz évvel a Szent István-Terv megjelenése után három civil szervezet úgy érezte, ismét eljött az idő arra, hogy a felelősen gondolkodó keresztény értelmiség hallassa a hangját, e vitaanyag szellemében értékelést adjon a magyar valóságról, utat mutasson a társadalomnak.
Számos szakértő elmélyült munkája eredményeképpen elkészült „Az idők jelei” című áttekintés, mely számba veszi az eddigi eredményeket, kritikát gyakorol a negatív jelenségek felett, és javaslatokat tesz a követendő irányra. Az alulról jövő kezdeményezésben a szerzők őszintén és jobbító szándékkal tárják fel az általuk jelenleg észlelt hibákat, a károsnak ítélt folyamatokat. A Keresztény Értelmiségiek Szövetsége, a Magyar Polgári Együttműködés Egyesület és a Professzorok Batthyány Köre ötven oldalas közös vitaindító anyaga tizenhat résztémát elemez. Ezek a nemzeti karakter, az egyházi élet, a politika, a nemzetpolitika, a család és demográfia, a gazdaság, a mezőgazdaság és vidékfejlesztés, az egészségügy, az oktatás, a szociális ügyek, a kisebbségügy, a kultúra, a tudomány, a média, a környezet és a külpolitika.
„Az idők jelei” szerzői szerint sokan és sok helyütt fogják vitatni a részleteket, de mint írják, ez is a céljuk. Vallják, hogy a magukat a jövőért felelősnek érző polgárok együttes szellemi erőfeszítése hozhatja meg a sikert, csakis ez vezethet a jobb irányba.
Az elemzések alapján a három szervezet úgy látja, hogy a dolgok alapvetően jó irányba mennek, de van néhány negatív jelenség, mint a túlközpontosítás, egyes esetekben az arrogáns technokrata szemlélet eluralkodása, a ki nem érlelt döntéshozatal, melyet helyesbíteni kell. Messzemenően támogatják, hogy a közösségek, a nemzet és a család, ezek erősítése az oktatás, az egészségügy és a szociálpolitika keretei között, kiemelt helyet kapjanak a programokban. Ehhez megfelelő hátteret nyújt a nemzetközi viszonylatban is sikeres gazdaság. Bíznak benne, hogy korábbi tapasztalatainknak megfelelően értékelésük beépül a magyar politikai gondolkodásba és előre viszi a nemzetet.
A vitairatot a három szervezet 2015. október 30-án közel 500 fő előtt mutatta be a budapesti Olasz Kulturális Intézetben. Az eseményen jelen volt és felszólalt Orbán Viktor miniszterelnök, előadást tartott Balog Zoltán, Gyulai Endre, Tőkéczki László, Osztie Zoltán, Náray-Szabó Gábor, és Martonyi János.
A vitairat pozitív társadalmi és kormányzati fogadtatása is azt jelezte, hogy a mai magyar társadalom alapvető kérdéseire hívta fel a figyelmet. Ezért a Keresztény Értelmiségiek Szövetsége, a Magyar Polgári Együttműködés Egyesület és a Professzorok Batthyány Köre a munka folytatása mellett döntött, így indult el az „Idők Jelei 2016”konferenciasorozat.
Az „Idők Jelei 2016” célja a vitairat országos megismertetése, és a kiválasztott témákkal kapcsolatos társadalmi vita kezdeményezése. Ennek keretében a megjelenés óta több fórumon széleskörű társadalmi vitát folytatnak a kiadványról.
Forrás: hiros.hu